The Willowdale Country Club swim team defeated Chateau Country Club 531 to 413 in their opening meet of the season.
Individual winners for WCC are as follows:
Freestyle
6 and under
•Girls – Kate Faucheux, first; Ashlyn Hooper, second; Emma Plache, third.
•Boys – Vladimir Furl, first; Evan Savoie, second; Blaine Parsons, third.
7-8
•Girls – Dena Vial, first; Taylor Simon, fifth; Madeline Wilkie, sixth.
•Boys – Joey Brezinsky, first; Conner Acosta, third; Dylan Lauriano, fifth.
9 -10
•Girls – Stephanie Oubre, third; Anna Divin, forth; Carson Wilkie, fifth.
•Boys – Chris Lavin, second; Sam Ohl, third; Trent Tregle, forth.
11-12
•Girls – Leah Wilson, first; Sarah Lamers, second; Brie Bernard, third.
•Boys – Seth Millins, first; Max Eastepp, second; David Vial, fourth.
13-14
•Girls – Emma Taylor, forth; Aimee Ecuyer, fifth; Christina Lavin, sixth.
•Boys – Tyler Massimini, first; Aaron Cambre, forth; Zach Robicheaux, fifth.
15-18
•Girls – Betsy Chester, third; Carey LaRose, fifth; Cammi LaRose, sixth.
•Boys – Michael Bell, second; Xavier Rehder Mullins,third.
Backstroke
6 and under
•Girls – Ashlyn Hooper, third; Kate Faucheaux,forth; Emma Plache, fifth.
•Boys – Vladimir Furl, first; Rafe Tauzin, third; Blain Parsons, sixth.
7-8
•Girls – Taylor Simon, forth; Sarah Tate, fifth.
•Boys – Joey Brezinsky, second; Conner Acosta, forth; Mateo McGraw, sixth.
9-10
•Girls – Anna Divin, second; Carson Wilkie, forth; Sarah Van Etta, fifth.
•Boys – Chris Lavin, first; Sam Ohl, second; Julian Brezinsky, forth.
11-12
•Girls – Carrisa Lavin, third; Tori Gomez, forth.
•Boys – Wareen Massimini, first; Jacob Plache, third; Matt Landry, forth.
13-14
•Girls – Kasey McGill, second; Emma Taylor, forth; Christine Lavin, sixth.
•Boys – Zach Robicheaux, second; Aaron Cambre, forth.
15-18
•Girls – Cammi LaRose, third.
•Boys – No boys placed in this event.
Breaststroke
8-9
•Girls – Dena Vial, third.
•Boys – No boys placed in this event.
9-10
•Girls – Stephanie Oubre, first; Carson, Wilkie, second; Anna Divin, third.
•Boys – Sam Ohl, first; Chris Lavin, second; Alex Parsons, third.
11-12
•Girls – Leah Wilson, first; Brie Bernard, second; Sarah Lamers, third.
•Boys – Warren Massinini, first; Seth Mullins, second; Max Eastepp, third.
13-14
•Girls – Emma Taylor, first, Aimee Ecuyer, third; Kasey McGill, forth.
•Boys – Tyler Massimini, first; Aaron Cambre, third.
15-18
•Girls – Betsy Chester, second; Carey LaRose, fifth; Cammi LaRose, sixth.
•Boys – Xavier Rehder Mullins, second; Michael Bell, third.
Butterfly
7-8
•Girls – Madeline Wilkie, forth; Dena Vial, fifth; Taylor Simon, sixth.
•Boys – Joey Brezinsky, second.
9-10
•Girls – Stephanie Oubre, second.
•Boys – No boys placed in this event.
11-12
•Girls – Leah Wilson, first; Brie Bernard, second; Sarah Lamers, third.
•Boys – Warren Massimini, first; Seth Mullins, second; David Vial, third.
13-14
•Girls – Bailey Wilson, first; Aimee Ecuyer, third; Kasey McGill, forth.
•Boys – Tyler Massimini, first;
15-18
•Girls – Betsy Chester, second. Carey LaRose, third.
•Boys – Michael Bell, second.
Be the first to comment